Jak smog wpływa na zdrowie?

Życie w dużych miastach często dalekie jest od sielanki, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera, gdyż wówczas zaczyna się ciężko oddychać, a niekiedy można nawet dosłownie zobaczyć powietrze. Kim jest ten tajemniczy winowajca? Chodzi oczywiście o smog.

Wpływ smogu na zdrowie

Źródła powstawania smogu są bardzo różnorodne, choć w pierwszym szeregu wymienia się spaliny samochodowe i dym wydobywający się z pieców węglowych. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że taka mieszanka jest bardzo szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Długotrwałe oddychanie powietrzem kiepskiej jakości może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego. Czy można jakoś temu zaradzić?

Jak walczyć ze smogiem?

Najskuteczniejsza byłaby przeprowadzka w miejsce wolne od smogu. Jednak mało kto jest w stanie pozwolić sobie na taki komfort. Dużo powszechniejszym rozwiązaniem na smog w powietrzu jest maska przeciwpyłowa. Jest to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranego modelu. Zaletą masek przeciwpyłowych jest to, że posiadają one specjalny filtr, który zatrzymuje szkodliwe substancje i nie pozwala by dostały się do dróg oddechowych człowieka. Z masek powinny korzystać przede wszystkim małe dzieci, osoby starsze oraz wszyscy ci, którzy na zewnątrz spędzają dużo czasu. Warto zwrócić uwagę także na to, że smog to coraz częściej problem nie tylko dużych miast ale również małych miejscowości.