jak chronić się przed smogiem

Jak chronić się przed smogiem?

Wbrew obiegowej opinii smog nie zagraża jedynie w okresie zimowym, gdy istnieje duże stężenie różnego rodzaju pyłów pochodzących z przydomowych pieców, ale również w okresie letnim, gdy rozgrzane, stojące powietrze pełne jest spalin samochodowych.

Zagrożenie z powietrza

Nie ważne jest jednak źródło, ani okres w roku występojak chronić się przed smogiemwania smogu jeśli weźmie się pod uwagę jego szkodliwe działanie na ludzki organizm. Zarówno w zimie, jak i w lecie atakuje on głównie układ oddechowy i z tego powodu ochrona przed smogiem powinna się koncentrować głównie na ochronie właśnie tego układu.
Najskuteczniejsza ochrona przed smogiem realizowana jest za pomocą specjalnej maski antysmogowej, którą należy zakładać przy każdorazowym wyjściu na powietrze. Głównym czynnikiem sprawczym w takiej masce jest specjalistyczny filtr węglowy, który pochłania większość unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, łącznie z nieprzyjemnymi zapachami.

Tego typu ochrona jest szczególnie polecana osobom czynnie uprawiającym sport na świeżym powietrzu. Jeżdżąc na rowerze lub biegając, są oni szczególnie narażeni na długotrwałe i intensywne oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza, które w już w bardzo niedalekiej przyszłości mogą zacząć objawiać się niezwykle przykrymi konsekwencjami dla zdrowia. Nie warto więc czekać z założonymi rękoma i liczyć, że nic się nie stanie. Posiadanie w obecnej rzeczywistości maski antysmogowej jest zwyczajnie obowiązkowe.